-A haj életciklusai -Növekvö vagy anagén fázis: A hajszálak életében ez a leghosszabb életciklus. Az anagén szakaszban a papilla mátrixsejtjei gyorsan osztódnak. Az új sejtek folyamatosan tolják feljebb a régebbieket, amelyek elszarusodnak, éserőteljes hajszálként jutnak fokozatosan a felszinre. Ez az idő 2-6 év között változik, így nem csoda hogy a hajszálak kb. 85%-a állandó növekedésben van.
Naponta 0,3-0,4mm a növekedés, de az egyéni adottságok és a külső tényezők nagyban befolyásolják az anagén ciklus időtartamát és növekedés mértékét. Az évszakok szintén befolyásolják a haj életritmusát. Nyáron gyorsabban, míg télen lassabban nőnek hajszálaink.
- Átmeneti vagy katagén fázis:
Az átmeneti szakaszban agyors sejtosztódás megszűnik, a hajnövekedés megáll. A hajhagyma fokozatosan elválik a hajszemölcstől /dermal papilla/ ezáltal megszűnik a tápanyagellátottság. Így a hajszál felfelé mozog a hajtüszőben. Ez a szakasz 2-3 hét alatt lezajlik. és a hajtömegnek csak a 2-3%-át érinti. Ebben a köztes állapotban a hajtüsző mérete is jelentősen csökken.
-Nyugalmi vagy telogén fázis:
Az utólsó szakaszban a papilla nyugalmi fázisba kerül, ami a hajszálak 10-15%-át érinti. A nyugalmi időszak végén a körforgás újból indul. Mikor a hajszemölcs /dermal papilla/ ismét aktiválódik a gyors sejtosztódásnak köszönhetően elkezdődik a hajszál növekedése és kitolja az elődjét a hajtüszöből.